Мікшування бочки і баса в танцювальній музиці
Мікшування бочки і баса – це один із найважливіших аспектів мікшування треку, особливо в танцювальній музиці. Хоча на цю тему написана вже величезна кількість статей, я вважаю за необхідне ще раз озвучити ті базові основи, які необхідно знати для грамотного мікшуваннябочки і баса. Адже ці два низькочастотні інструменти є фундаментом усього треку. Особливо це стосується бочки. Якщо бочка в треку “не звучить”, то відповідно і сам трек втрачає міць і об’єм.
Давайте розберемося, чому так важливе правильне мікшування бочки і баса?
Як відомо, низькі частоти мають більшу довжину хвилі, внаслідок чого дві одночасно відтворювані низькочастотні хвилі, складаючись, утворюють сигнал, який буде спотворений внаслідок небажаних фазових явищ (що таке фаза Ви можете дізнатися зі статті “Що таке фаза звуку”).
Якщо одночасно відтворити бочку і бас, то на виході можна отримати один із двох варіантів:
1. Рівень низьких частот знизиться
Це станеться в тому разі, якщо бас буде в протифазі щодо бочки. А, як відомо, два складені ідентичі сигнали, що перебувають у протифазі, компенсується. Саме тому рівень низьких частот знизиться.
2. Рівень низьких частот збільшиться
Це станеться в тому випадку, якщо бас буде в одній фазі з бочкою.
Якщо розглядати структуру класичного танцювального треку (наприклад, у стилі trance), то можна зробити висновок, що бочка і бас не завжди грають разом. У тих структурних ділянках, де бочка або бас грають окремо, їхня гучність має певний рівень, але коли ці інструменти гратимуть разом, то рівень сигналу (бочка+бас) значно зміниться внаслідок фазових спотворень. Погодьтеся, що навряд чи Ви гідно оціните трек, у якому значно змінюється рівень низьких частот у різних його частинах.
Якраз для того, щоб і бочка, і бас звучали рівно впродовж усього треку, необхідно їх змікшувати.
Я розгляну 3 найпоширеніші методи мікшування бочки і баса.
Методи мікшування бочки і баса
1. Правильне аранжування
Цей метод передбачає створення такої партії баса, яка не перетинатиметься з бочкою (бас і бочка не звучатимуть одночасно). Прикладом може слугувати типова для танцювальної музики партія баса, показана на скріншоті нижче.
2. Використання сайдчейн компресії
У 99% випадків для мікшування бочки і баса в танцювальній музиці застосовується сайдчейн компресія (або просто сайдчейн). У момент удару бочки рівень гучності баса знижується залежно від налаштувань (або збільшується ступінь компресії).
Такий ефект не тільки допомагає розділити бочку і бас, а й задає додатковий грув.
3. Використання сайдчейн компресії тільки на низьких частотах баса
Якщо аранжування зроблено таким чином, що партія баса має звучати рівно (без “качання”), то в цьому разі сайдчейн-компресія застосовується тільки до низьких частот. При цьому бас попередньо розділяють на два канали (Sub Bass і Mid Bass) і використовують ефект сайдчейна тільки на низькочастотній складовій баса.
Для розділення частот використовують будь-який багатосмуговий прилад.
Такий плагін вішається в розрив обох каналів. В одному з яких солюються низькі частоти, а в іншому – високі.
Коментарі: 1
Материал краткий. Но четко дано представление о сведении баса и бочки. Три способа, которые достаточны для начинающего музыканта да и не для начинающего тоже. В росийском шоу бизнесе одним делаются все альбомы и на первых строчках…..