Створення електронної музики

Мікшування танцювальної музики. Частина 1

Мікшування музики є процесом об’єднання окремо взятих доріжок (партій інструментів) у єдине ціле, що полягає в корекції балансу гучності, панорами, частотних характеристик, накладенні ефектів та ін.

Мікшування музики – це досить широка тема, описати яку кількома абзацами просто нереально. Тому я постараюся виділити основне.

Процес мікшування музики можна умовно розділити на кілька складових:

  • еквалізація або робота з частотним спектром;
  • робота з рівнем сигналу;
  • стереокартина;
  • динамічна обробка;
  • накладення додаткових ефектів.

У цій статті я хочу зупинитися на перших трьох пунктах.

Еквалізація або робота з частотним спектром

Почну здалеку.

Будь-яка композиція складається з n-ї кількості доріжок, на кожній з яких використовується певний інструмент. Цей інструмент має свій неповторний звук і займає якусь частину частотного діапазону. У процесі аранжування багато інструментів частково перекривають частотний діапазон один одного. Це явище називається частотним конфліктом.

частотний конфлікт

Так як у композиції присутні не два і не три інструменти, то в міру збільшення їхньої кількості також збільшується кількість частотних конфліктів. А це, своєю чергою, веде до втрати чіткості та розбірливості кожного, окремо взятого, звуку. Виходить своєрідна каша.

Для усунення небажаних наслідків частотних конфліктів використовується всім нам відомий прилад – еквалайзер. Він сприяє розмежуванню інструментів у спектрі й усуненню, таким чином, частотних конфліктів.

Еквалізація – це процес опрацювання музичної композиції, результатом якого є хороша читабельність міксу.

Що це означає?

Термін “читабельність” означає, що в музичній композиції всі інструменти добре помітні. Ми ясно можемо виділити бас, хети, бочку, лід, пед та інші інструменти. Усе гармонійно. Мікс добре читається. І навпаки, якщо один звук тоне в іншому й утворюється каша, ми говоримо, що мікс погано читається.

За допомогою еквалізації ми будемо домагатися гарної читабельності. Для цього нам необхідно уявити загальну картину розміщення інструментів у спектрі. Виглядає це приблизно ось так.

Інструменти в міксі

Після цього можемо приступати до еквалізації.

Для початку хочу зробити кілька зауважень.

  1. Найкраща еквалізація – це її відсутність. Вирізайте рівно стільки, скільки необхідно для отримання потрібного результату. Не перестарайтеся. Ви можете зіпсувати первісний тембр, зробити його млявим і надто синтетичним.
  2. У процесі аранжування постарайтеся вибрати такі інструменти, які не сильно конфліктують між собою. Тим самим ви спростите мікшування треку.
  3. Під час роботи з еквалайзером, пам’ятайте, що звук набагато чистіший у разі зниження рівня певної смуги, ніж у разі її збільшення.

Ознайомитися з основними параметрами еквалайзера і дізнатися про них більше можна тут.

Ви можете використовувати як апаратні, так і програмні еквалайзери. Я використовую VST плагіни Waves – Q1-10 Paragraphic EQ, REQ 2-6 bands, LinEq, Fab-filter ProQ2, а також стандартні інструменти програми FL StudioFruity Parametric EQ і Fruity Parametric EQ2.

Waves Q10

Waves LinEQ

Для більш точного налаштування еквалайзера буде не зайвим використовувати спектральний аналізатор. Що це таке можна прочитати в статті “Аналізатор спектра – помічник в еквалізації”.

Тепер переходимо безпосередньо до практики.

Для початку, об’єднаємо всі інструменти в групи. Наприклад: ударні, бас, синти, педи, ліди. Ударні можна додатково розбити на підгрупи – перкусії та тарілки. Дивимося на схему.

Групування інструментів

Кожен інструмент спрямуємо на окремий канал мікшера і об’єднаємо потрібні канали в групу, спрямувавши їх на наступний вільний канал. Таким чином, ми забезпечимо собі більшу гнучкість еквалізації та пришвидшимо цей процес.

Групові канали в мікшері

Спочатку еквалізуємо групи, а після займаємося частотною корекцією всередині груп.

Ще одним важливим моментом є автоматизація роботи еквалайзера. Адже на різних ділянках композиції одні інструменти вступають, а інші зникають. Вирішивши частотний конфлікт з одним інструментом, ми погіршимо цей конфлікт з іншим. Таким чином, налаштування еквалайзера необхідно змінювати (автоматизувати), щоб упродовж усієї композиції всі інструменти звучали в гармонії та мікс був добре читабельним.

Робота з рівнем сигналу

Пару слів хочу сказати і про рівень сигналу інструментів (гучність).

Думаю, великих складнощів у розумінні тієї простої істини, що одні інструменти в композиції мають звучати голосніше, а інші – тихіше, не виникає. Шукайте оптимальне співвідношення рівнів сигналу. Використовуйте автоматизацію для вираження емоційних підйомів або спадів.

Намагайтеся, щоб уся композиція звучала гармонійно.

Стереокартина

Робота з панорамою може посприяти розділенню інструментів у міксі, якщо домогтися цього за допомогою частотної корекції досить складно. Також панорамування здатне розширити трек і домогтися досить цікавих художніх стереоефектів.

При роботі зі стереопанорамою необхідно не забувати про моносумісність композиції. Хоча на сьогодні це не є настільки важливо як 10 років тому.

Моносумісність – це можливість прослуховування треку в режимі моно без будь-яких спотворень звуку.

Ці спотворення можуть виникнути через різницю у фазах сигналів, знятих з правого і лівого каналів. У результаті складання таких сигналів звук може повністю анулюватися.

Фаза сигналу

Фаза сигналу

Протифаза сигналу

Протифаза сигналу

 

Для того щоб уникнути появи подібних явищ, використовуйте для контролю плагіни, які графічно відображають стерео картину сигналу, наприклад Waves PAZ Position. Він має вбудований аналізатор протифази.

Антіфаза Waves PAZ Position

Протифазні явища розташовуються в червоній області (ліворуч і праворуч) з написом AntiPhase.

Після звуження стерео панорами все виглядає наступним чином.

Фаза Waves PAZ Position

У цій статті ми розглянули три складові процесу мікшування танцювальної музики – це еквалізація, робота з рівнем сигналу і стереокартина.

Наступна стаття буде присвячена двом іншим етапам мікшування музики, що залишилися, – динамічній обробці та накладенню додаткових ефектів.

14. 07. 2012
24

Додати свій коментар.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Коментарі: 24

Александр

Спасибо! Отличная статья. На самом деле в интернете достаточно мало полезных материалов про сведение конкретно танцевальной музыки. А тут такой крутой пост. Однозначно в закладки)

Наталья

Надо же, сколько нюансов при записи!

elza

а для меня это темный лес:(

Елена

Решила еще раз вникнуть в тонкости сведения танцевальной музыки,сколько же тонкостей и нюансов!

Андрей

А я вот ничего не понимаю в данном вопросе. И, поэтому, у меня перед предыдущими ораторами громадный плюс, – я получил очень нужную и полезную информацию. Спасибо

Natalya

Конечно, сейчас производится такая великолепная аппаратура! Но, чтобы использовать все ее возможности, надо быть профессионалом. Ваши статьи заслуживают уважения.

Natalya

Когда я училась в университете, чтобы получить зачет по кружковой работе нужно было посещать какой-либо кружок. Меня приняли в вокальную группу. Голосок у меня не сильный, но слух хороший (закончила музыкальную школу). Так вот, пели мы акапельно. И никто не рвался в солисты. Как же мне это нравилось!
А теперь, благодаря хорошей аппаратуре любую безголосую девицу можно сделать звездой, правда?

Елена

Отличная познавательная статья для чайников (имею ввиду себя)

Александр

Современные возможности звукозаписывающей аппаратуры огромные.Совсем не обязательно обладать хорошими вокальными данными,аппаратура всё подправит.Хотя это на мой взгляд скверно.Со всех экранов,одни безголосые однодневки,”певцы и певички”.

Светлана

Спасибо за такой подробный экскурс в программу!

Алексей

Материал замечательный для желающих овладеть искусством звукооператора. А всем остальным становится понятно то, что все можно вытянуть, подтянуть и выдать шедевральный продукт , который будет не хуже многих творений современных поп-певиц и певцов.

Аксана

А музыка – это,оказывается, целая наука!

Наталия

Для меня это очень сложно, но для специалиста в этой области материалы сайта будут очень полезны.

Михаил Вайзбург

Работаю с музыкой по наитию, интересные статьи для меня.

Зульфия

Сразу видно профессионал. Спасибо за информацию. твит и +1.

Евгения

именно танцевальную музыку я больше всего и люблю) так здорово все описали)) твит.

Андрей

Всегда с удовольствие захожу на ваш сайт и получаю очень много новой полезной информации. Я закончил свою музыкальную карьеру еще в 1986 году и поэтому те возможности, какие есть сейчас у музыкантов, нам и не снились. Но , как говориться, голь на выдумку хитра и из обычного микшерного пульта “Электронника” мы делали почти профессиональный. Как из обычной Ноты (кто не знает это катушечный магнитофон) делали ревер. Сами делали усилители ламповые, которые ни с каким цифровым не сравнить. На нем был действительно живой и родной звук. А какие делали гитары? Вот только ударная установка у нас была фирменная Amati и клавиши Матадор, но это было уже позже. А сначала была Ионика и малая установка, гитара Урал, Тоника, Аэлита, Крунк. Все было круто и все усилки и примочки мы делали сами.
Сейчас не нужно иметь никакого музыкального образования, чтобы создавать музыку. Достаточно просто иметь музыкальный слух и знания компьютера.

Vadar

Мдаа, на скок интересная работа у вас, на сток и трудна! От меня твит!

Надежда Введенская

Это так сложно на моего ума. Но наверное, очень полезно и нужно.

Елена

Такая основательная и познавательная статья. Много интересных и полезных вещей для себя узнала. Очень понравилось и заинтересовало. Буду с ждать продолжения. Спасибо!

Vadar

Ой, сколько много интересного! От меня твит!

Николай

Я не специалист в этой области и поэтому мне трудно комментировать статью. Но судя по обилию материала, специалист найдет здесь для себя что-то полезное.

Полина

Нам простым слушателям, главное, чтобы музыка была по звучанию интересно, чётко прослушивались инструменты и не было бы халтурой, и не была бы какафонией

    Дмитрий

    Добрый день. Мне нравится спокойная и расслабляющая музыка, но иногда могу послушать и быструю танцевальную, чтобы поднять себе настроение.

Наверх
Створення електронної музики
Конфіденційність

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ми могли надати вам найкращі результати вашого запиту. Інформація про файли cookie зберігається у вашому браузері та виконує такі функції, як розпізнавання вас, коли ви повертаєтеся на наш веб-сайт, і допомагає нашій команді зрозуміти, які розділи веб-сайту ви вважаєте найцікавішими та найкориснішими.

Ми використовуємо файли cookie, щоб аналізувати трафік, підбирати для вас відповідний контент і рекламу, а також дати вам можливість ділитися інформацією в соціальних мережах. Ми передаємо інформацію про ваші дії на сайті партнерам Google: соціальним мережам і компаніям, що займаються рекламою і веб-аналітикою. Наші партнери можуть комбінувати ці відомості з наданою вами інформацією, а також даними, які вони отримали під час використання вами їхніх сервісів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: