Компресія звуку. Основи роботи з динамічним діапазоном
Компресія звуку – це стиск динамічного діапазону сигналу. Простіше кажучи, компресія звуку – це вирівнювання гучності сигналу таким чином, що тихі ділянки стають голоснішими. Звучить досить просто, але на практиці все виявляється набагато складніше, особливо якщо всім процесом керує не досвідчений продюсер. Почути результат компресії найчастіше виявляється досить складно. З проблемою правильної компресії звуку, а точніше сказати, правильного налаштування всіх параметрів компресора стикається не одна сотня звукоінженерів та продюсерів по всьому світу.
Тема грамотного налаштування компресора завжди була актуальною, адже як чудово було б мати наочну інструкцію з налаштування цього незамінного приладу. Так багато уваги приділяється розгляду самих параметрів компресора і так мало методів його налаштування (певної поетапної послідовності дій).
Я не хочу сказати, що знання всіх опцій компресора не є необхідністю. Це не так. Перш ніж говорити про процес компресії звуку необхідно ретельно розібратися з приладом, яким ви цю компресію збираєтеся робити. Тому я рекомендую вам ознайомитись із статтею «Компресор звуку – прилад для роботи з динамічним діапазоном сигналу». У ній на прикладі плагіна Fruity Compressor розглянуті основні параметри типового компресора.
І ще кілька слів про компресори.
Кожен прилад має власний алгоритм роботи, що впливає на результат його роботи. Крім того, є однополосні, а є багатополосні компресори, які зазвичай застосовуються при мастерингу композиції. Вони складаються з кількох однополосних, кожен із яких впливає на певний частотний діапазон (низькі, середні, високі частоти). Цей діапазон можна регулювати за допомогою кросовера (crossover). Типовий багатополосний компресор С6 від компанії Waves представлений на малюнку нижче.
Компресія звуку. Безглузде смикання регуляторів або грамотний послідовний процес досягнення результату
Як я вже казав, компресія – процес непростий, тому для кращого контролю результатів компресії варто користуватися осцилографом (наприклад, плагіном s(M)exoscope). Цей прилад дозволить наочно побачити різницю між гучними і тихими ділянками аудіо сигналу. Як виглядає s(M)exoscope показано на зображенні нижче.
Як часто доводиться бачити в черговому відео уроці як звукоінженер показує як необхідно налаштовувати компресор. При цьому цей дивак робить все на слух, не даючи жодних конкретних рекомендацій щодо налаштування. Якою має бути послідовність дій? З якого параметра починати та яким закінчувати? Як зробити все швидко і правильно, а не крутити регулятори навмання?
Є дуже непоганий спосіб, який рекомендує використовувати звукоінженер і просто неординарна людина Michael Paul Stavrou (Ставроу М.П.) у своїй книзі «Mixing with your mind». Суть методу полягає в тому, щоб налаштовувати кожен із параметрів дещо відокремлено, при цьому інші параметри слід поставити в тимчасове положення. Крім того, ви повинні чітко уявляти собі, якого результату ви хочете досягти.
Послідовність налаштування компресора:
1. Виставляємо тимчасові налаштування:
- Release мінімальний;
- Ratio на максимум;
- Threshold досить великий (як пише сам автор – «чутливий»)
2. Налаштовуємо параметр Attack
Завдяки тому, що швидкість відновлення мінімальна і поріг спрацьовування досить малий, ви можете чути велику кількість атак, що повторюються. Це дозволяє зручно оперувати цим параметром. Налаштуйте атаку за потребою. Якщо вам потрібно придушити атаку, зробіть її мінімальною, якщо навпаки посилити встановіть параметр, який задовольнить вас.
3. Налаштовуємо Release
Зробіть відновлення настільки довгим, щоб огинаюча компресії виглядала якомога природніше. Не робіть відновлення надто коротким. Є шанс “вбити” звук.
4. Налаштовуємо параметр Ratio
Оскільки коефіціент Ratio встановлений на максимум, будемо поступово його зменшувати. Нам необхідно зменшити значення настільки, щоб ефект якого ми досягли при налаштуванні перших двох параметрів залишився.
5. Налаштовуємо Threshold
Поріг необхідно виставити так, щоб компресор не стискав звук постійно. Нескомпресовані моменти надають звуку своєрідного забарвлення та природності.
Ось і все.
Якщо гучність сигналу зменшилась, підніміть рівень сигналу за допомогою регулятора Gain, Output або Makeup (якщо ви не використовуєте автоматичне регулювання рфвня сигналу).
На перший погляд – нічого складного. Проте, весь цей процес потребує уваги, розуміння та практики.
Я не даю рекомендацій у числах і не наводжу жодних прикладів, тому що кожен сигнал має свою специфіку і заслуговує на особливу увагу.
І ще раз хочу наголосити. Перш ніж використовувати компресію звуку, переконайтеся в тому, що це дійсно необхідно. І пам’ятайте, ви повинні знати чого хочете досягти.
Коментарі: 12
http://bit.ly/1OdLKdT
Ну всё это понятно теоретически а вот на практике я например не слышу разницы… как научиться слышать нужное количество компрессии, да и вообще компрессию???
Пробуйте разные варианты компрессии и сравнивайте. Я думаю Вы сможете почувствовать разницу между сильно сжатым сигналом и слегка поджатым. Если разобраться, то незначительная компрессия – это дело опыта. Если Вы не слышите разницу между скомпрессированным сигналом и не скомпрессированным, то можете смело удалять компрессор. Для того чтобы слышать – нужно пробовать разные настройки и разные приборы (плагины).
Только так.
Мне тоже безумно интересно – как работать с компрессором, лимитером и тд. и т.п. К сожалению, объять необъятное действительно сложновато, тем более один из моих интернет-знакомых сказал: Ваше дело – написать музыку, а наше – придать ей звучание и окраску. Я было согласился, но когда он сделал мне очередную обработку моего “опуса”, я понял, что надо этим делом заниматься самому, если хочешь добиться именно того характера звучания, которое чувствуешь сам. Вот бы еще времени было побольше в сутках!!!
Да, действительно сложно, но думаю, в этом и интерес!
Как все интересно, но очень сложно!
Вот последняя фраза мне понравилась больше всего. Для меня это все так сложно. Значит, в этом и не необходимости.
Наверное, это достаточно долгий и трудоемкий процесс – выравнивание звуковых дорожек.
Очень интересный сайт и сделан со вкусом
Очень подробно рассказано про компрессию звука. Это интересует многих.
Да, мне тоже пока сложно в этом разобраться, а учиться работать со звуком нужно. Придётся вернуться к вам ещё, чтобы разобраться во всём более внимательно. Спасибо за урок. Буду учиться.
Еще бы мне понимать что такое Ratio или Threshold