Компресор звуку – прилад для роботи з динамічним діапазоном сигналу
Компресор звуку – це інструмент для роботи з динамічним діапазоном сигналу.
Для того, щоб збільшити або зменшити різницю в гучності застосовуються інструменти динамічної обробки сигналу. Одним з таких інструментів є компресор.
Компресор звуку використовується для зменшення динамічного діапазону сигналу, щоб сигнал звучав рівно без явних стрибків гучності. Цей прилад ущільнює, якщо так можна сказати, звук.
Компресори застосовуються у радіомовленні. Напевно, ви можете згадати момент, коли після прослуховування пісні по радіо починає говорити ведучий і в цей момент музика ніби відходить на задній план, рівень гучності зменшується. Це і є один із прикладів роботи компресора в режимі Side-chain.
Давайте розглянемо основні параметри компресора звуку на прикладі вбудованого плагіна Fruity Compressor.
Threshold — поріг спрацьовування;
Ratio – коефіцієнт компресії;
Gain – посилення сигналу на виході плагіна після компресії;
Attack – час спрацьовування;
Release – час відновлення;
Type – тип характеристики.
Як працює компресор звуку
При подачі сигналу на вхід приладу, що не перевищує значення Threshold, компресор знаходиться у вимкненому стані. Як тільки рівень сигналу перевищує поріг спрацьовування Threshold, компресор починає впливати на цей сигнал після Attack часу з коефіцієнтом компресії Ratio в залежності від характеру Type. Після того, як рівень сигналу падає за позначку Threshold, через проміжок часу відновлення Release компресор вимикається. І так повторюється щоразу при перевищенні порога спрацьовування Threshold.
З порогом спрацьовування, я гадаю, зрозуміло – це може бути і 5, і 10, і 15 дБ. Давайте розбиратися з Ratio. Цей параметр вказується як відношення, наприклад, 4:1. Це означає, що якщо рівень сигналу перевищив поріг спрацьовування Threshold на 8 дБ, то сигнал компресується в четверо, на виході ми отримаємо рівень сигналу, що перевищує поріг спрацьовування на 2 дБ (8:4 = 2). Якщо за тих же умов Ratio встановити 8:1, то сигнал компресується у вісім разів, на виході ми отримаємо рівень сигналу, що перевищує поріг спрацьовування на 1 дБ (8:8 = 1).
Attack – це проміжок часу між перевищенням порога спрацьовування та включенням компресора (час затримки перед спрацьовуванням компресора).
Release – це проміжок часу між моментом коли рівень сигналу нижче за позначку порога спрацьовування і моментом його вимкнення (затримка перед вимкненням компресора).
Тип характеристики може бути наступний:
- Hard – жорстка характеристика (стрибкоподібне спрацьовування приладу);
- Medium – м’яка характеристика (плавне спрацьовування);
- Soft – дуже м’яка характеристика (ще плавніше спрацьовування);
- Vintage – характеристика наближена до аналогової;
- Hard/R, Medium/R, Soft/R, Vintage/R – позначка /R вказує на використання спеціального алгоритму опрацюванняи TCR (Transient Controlled Release). Цей алгоритм коригує параметр Release у масштабі реального часу так, щоб не відбувалося різких змін ступеня компресії.
Gain – цей параметр просто посилює звук до необхідного початкового рівня.
Коментарі: 4
Всё доходчиво и понятно , спасибо!) …..удачи в развитии)
У Вас удачная тема сайта. Желаю Вам продвижения.
А разница между компрессором-плагином и компрессором-железкой в чем заключается?
Разница аналогична разнице бумажного кораблика и парохода 😉