Як почути роботу компресора
На сьогоднішній день інтернет переповнений інформацією щодо компресії та роботи з компресорами. Однак досі у початківців саунд продюсерів та звукорежисерів виникають проблеми з цим видом опрацювання сигналу. Вже не вперше мені задають такі питання: «Як правильно налаштувати компресор?» чи «Як почути роботу компресора?». Тому сьогоднішню статтю я вирішив присвятити саме темам компресії та налаштування компресора.
Почнемо з типових проблем, які можуть виникнути під час опрацювання сигналу компресором.
1.Я не знаю, для чого потрібний компресор
Компресор – це інструмент, який призначений для зміни динаміки сигналу. За допомогою компресора можна змінювати гучність різних ділянок вибраної доріжки або групи.
2.Після компресії звук не змінюється або змінюється в гіршу сторону
В цьому випадку, можливо, варто подумати про те, щоб відмовитись від використання компресії. Це також стосується інших видів опрацювання звуку.
3. Я не розумію, як налаштувати компресор. Я не чую роботи компресора.
Це одна з головних проблем при використанні компресії.
Однією з помилок під час налаштування компресора є хаотичність зміни різних параметрів. За такого підходу досягти потрібного ефекту дуже складно. Особливо складно налаштовувати часові параметри (Attack та Release).
Щоб почути вплив кожного параметра компресора на звук необхідно бути послідовним. У статті «Компресія звуку. Основи роботи з динамічним діапазоном» я описував методику налаштування компресора, яка використовується звукорежисерами по всьому світу. Автор методики Майк Ставроу.
Викладу коротко послідовність налаштування параметрів компресора за даною методикою.
Методика налаштування компресора
1. Базове налаштування параметрів компресора:
Release = min;
Ratio = max;
Threshold = чутливий (Gain Reduction > 20 dB).
2. Налаштування параметра Attack
3. Налаштування параметра Release
4. Налаштування параметра Ratio
При налаштуванні співвідношення (Ratio) пам’ятайте, що ефект від налаштування параметрів Attack та Release повинен зберігатись.
5. Налаштування Threshold
При такій послідовності налаштування компресора ви чутимете вплив кожного його параметра на вихідний звук.
Перед тим як використовувати компресор обов’язково визначте мету його використання та уявіть який має бути результат.
Можливі цілі:
- зменшити динамічний діапазон (стиснути сигнал);
- виділити атаку;
- витягти хвіст.
Результат:
- більше щільний сигнал;
- більш пробивний звук;
- більш тривалий звук.
Це лише можливі варіанти. Все залежить від конкретної ситуації.
Такий підхід треба застосовувати, і до будь-якого іншої виду опрацювання звуку (еквалізація, спотворення, реверберація та ін.). У будь-якому випадку, перед тим як використовувати якийсь інтрумент для опрацювання звуку, необхідно обґрунтувати мету його використання та спроектувати (у себе в голові) результат, який ви хочете отримати. Однак не забувайте, що музика це не математика. Тут немає непорушних правил. Іноді те, що, за всіма законами, має зіпсувати звук, навпаки, робить його оригінальним.
Коментарі: 2
Спасибо за урок!Надо попрактиковаться. Я так понял таким методом можно прочие инструменты и перкусию компресировать? Если это необходимо…
Совершенно верно.