FM/RM синтез
В цій статті розглянемо два методи синтезу звуку – це FM синтез та RM синтез.
FM синтез заснований на частотній модуляції (Frequency Modulation). Одна звукова хвиля модулює іншу, утворюючи новий звук. Осцилятори, що генерують коливання в FM синтезі, називаються операторами.
Розглянемо процес докладніше. На малюнку представлена матриця модуляції рядового FM синтезатора (у даному випадку це FM/RM синтезатор Sytrus з FL Studio), що складається з рядків і стовпців.
Якщо глибина модуляції регулятора з координатами 2 по горизонталі та 1 по вертикалі відрізняється від 0 %, це означає, що другий оператор модулюється першим. Другий оператор є звуковим сигналом, який змінюється згідно із законом (формою хвилі) першого оператора. Другий оператор – несуча, перший – модулятор.
Таким чином, можна модулювати різну кількість операторів.
В останньому стовпеці матриці знаходяться регулятори рівня сигналу даного оператора (перший рядок – рівень першого оператора, другий – другого тощо). Цей стовпець використовується для змішування попередньо змодульованих операторів – складання хвиль.
Розглянемо приклад утворення нескладного звуку, з використанням вищевикладених знань.
Форма хвилі першого оператора – синусоїда із частотою приблизно 66 Гц.
Оператор OP1
Форма хвилі другого оператора – синусоїда із частотою приблизно 240 Гц.
Оператор OP2
Підсумковий звук оператора 2 змодульованого оператором 1 при глибині модуляції 30% (регулятор на перетині першого стовпця і другого рядка).
Оператор OP2 модульований оператором OP1
Форма хвилі третього оператора – прямокутна з основною частотою приблизно 240 Гц.
Оператор OP3
Форма хвилі четвертого оператора – трикутна (наближена до пили) з основною частотою приблизно 240 Гц.
Оператор OP4
Підсумковий звук оператора 3 змодульованого оператором 4 при глибині модуляції 40% (регулятор на перетині четвертого стовпця і третього рядка) і рівня сигналу 67% (регулятор на перетині третього рядка та останнього стовпця Out).
Оператор OP3 модулируемый оператором OP4
А тепер давайте складемо сигнали першого оператора з другим (попередньо змодульованим першим) і третім (попередньо змодульованим четвертим). Для цього зробимо активними всі робочі ручки глибини модуляції (перетин рядків та стовпців) та рівня сигналу (останній стовпець рядків 1, 2 та 3).
Результат
На скріншотах нижче наведені матриці FM синтезаторів, які дуже схожі на розглянуту вище. Різниця полягає лише у дизайні.
Тепер давайте розглянемо RM синтез. Цей метод синтезу ґрунтується на кільцевій модуляції (Ring Modulation).
Кольцевая модуляция (RM синтез) – это амплитудная модуляция, в которой частота модулирующего сигнала (модулятор) примерно того же порядка, что и несущая. В амплитудной модуляции частота модулятора намного ниже несущей.
Кільцева модуляція (RM синтез) – це амплітудна модуляція, в якій частота модулюючого сигналу (модулятор) приблизно того ж порядку, що й несуча. В амплітудній модуляції частота модулятора набагато нижче несучої.
Послухайте звук, створений при тих самих параметрах, зазначених вище, але з використанням RM синтезу.
RM модуляція
Як бачимо різниця суттєва. Під час детального розгляду можна побачити зміну звукового сигналу за амплітудою.
В цій статті ми розглянули два дуже цікаві методи синтезу заснованих на модуляції.