Ритм і метр у музичному творі
Ритм і метр визначають організацію звуків у часі.
Ритм – це послідовність співвідношень нот (тривалостей). Ноти мають різні тривалості – цілі, половинні, четверті тощо. У музичній композиції вони об’єднуються в різних комбінаціях і утворюють, таким чином, ритмічні фігури, які в сукупності складають ритмічний малюнок твору, тобто – ритм.
Метр можна уявити у вигляді музичної рівномірної сітки, на яку накладається ритм. Метр ніби задає хід музичного твору (відліки метронома). Більша частина музичних композиції мають постійний метр.
Метр не можна визначити як абсолютну величину, він існує лише в уяві (своєрідна пульсація) і може бути ніяк не виражений нотами. Ритм же – чітко виражений нотами, організованими за допомогою метра.
Метр ділиться на слабкі та сильні частки. Однією часткою можна вважати один відлік метронома, крок метра. Частки можуть бути сильними, слабкими та відносно сильними. Зазвичай на сильні частки робиться акцент (але не обов’язково), часто за допомогою гучності.
Акцент – це виділення певної ноти в ритмі.
Синкопа – зміщення акценту на слабку частку.
Знаючи ритм і метр, не можна визначити абсолютну тривалість нот. Це можна зробити за допомогою темпу, про який ми говорили раніше.
Коментарі: 4
Спасибо, обязательно покажу вашу статью своей внучке,
она обожает сольфеджио.
Интересно,но я так далёк от этой темы!
интересный и полезный сайт. Я бы с удовольствием занималась музыкой), мне так кажется-ритмы, метры, акценты
Спасибо за полезную информацию!